Szolgalmi jog:
A telki szolgalom egy olyan vagyoni értékű jog, ami alapján valamely ingatlan mindenkori tulajdonosa más ingatlanát meghatározott terjedelemben használhatja, vagy követelheti, hogy a szolgalommal terhelt ingatlan birtokosa a jogosultságából egyébként fakadó valamely magatartásától tartózkodjék.
Szolgalmi jogok fajtái:
- vezeték vezetési szolgalmi jog, (Idegen tulajdonú vezeték átvezetése a telken. Elektromos vezeték, vízvezeték, csatorna gázvezeték stb.)
- Elhelyezési szolgalmi jog, (Idegen tulajdonban lévő létesítmény - jellemzően valamilyen elektromos berendezés - elhelyezése a telken.)
- Út (átjárási) szolgalmi jog, (Adott telek megközelíthetőségének biztosítása a szomszéd telken keresztül)
A földmérő mérnök elsőként beméri az érintett ingatlanokat és a szolgalom tárgyát, elkészíti a vázrajzot, amit a földhivatal záradékkal lát el. A záradékolt vázrajzot a földmérő mérnök átadja a megbízónak. A záradékolt vázrajzzal és a szolgalmi jog alapításáról szóló szerződéssel vissza kell mennie a megbízónak a földhivatalba, ahol az ingatlan-nyilvántartáson átvezetik a változást. Az ingatlan tulajdoni lapjára rákerül, hogy az ingatlant az adott szolgalmi joggal megterhelték.
Szolgalmijog, amit a földmérő tevékenysége alapoz meg:
Ha saját földrészletünket csakis a szomszéd ingatlanán keresztül tudjuk megközelíteni, vagy más tulajdonában lévő ingatlanon helyezünk el műtárgyat, vagy közművezetéket helyezünk el más tulajdonába lévő földrészleteken.