Új ház, épület(ek) építésekor sokszor előfordul, hogy az építésznek a tervezéshez szüksége van egy tervezési felmérésre, alaptérképre. A tervezési alaptérkép a jogi határokat éppúgy tartalmazza, mint a helyszíni állapotot, a fontos tereptárgyakat, közműveket, építményeket, fákat. Az építész a telek domborzati viszonyainak - meredekségének, rendezetlenségének - pontos felmérése nélkül nem tudja elhelyezni az épületet, alapozási módot tervezni vagy egyáltalán az adott építési övezet magassági korlátozásait betartani.
Ilyenkor a földmérő mérnök szintvonalas térképet is készíthet. A szintvonalas felmérés alapján a felszíni csapadékvíz elvezetés is tervezhetővé válik. A tervezési alaptérképpel a lehető legoptimálisabbá tehetjük a tervezést és rengeteg költséget is megtakaríthatunk.
A tervezési alaptérkép készítésekor az érintett területen található létesítmények, szerelvények (utak, épületek, víz,-gázelzáró, tűzcsap, lefolyó, csatorna, lámpa, kerítés, támfal, fa, útburkolatok, szegélyek, kerítések stb.) vízszintes és magassági értelmű geodéziai bemérését elvégezzük.
Tervező mérnökök részére egy digitális terepmodellt szolgáltatunk nyomtatott formában és digitális formátumban is, igény függvényében.
Miért kell a földmérő által készített tervezési alaptérkép?
Hogy lakható és élhető lakókörnyezetet alakítsunk ki, az ingatlanunkon mindennemű tervezést megelőzően tervezési alaptérképet érdemes készíttetni. Ebből a felmérési tervből fognak dolgozni később az építész, úttervező, közműtervező és kertépítő kollegák. A felmérés, a tervezési alaptérkép rögzíti egyben az építkezés előtti állapotot is, így a későbbi esetleges szomszédokkal vagy hatóságokkal való vitás esetben perdöntő lehet.